אם עוד לא הכרנו, אציג את עצמי -

שמי רותם קליגר חליוא ואני מרצה, חוקרת וכותבת על בדידות, לחץ וחרדה בחיים המודרניים (וגם על איך אפשר להתמודד איתם). למחקר האקדמי שלי יצאתי מתוך מצוקה אישית. הרגשתי שמשהו בחיים המודרניים שלי פשוט לא עובד אז הלכתי לדבר עם נשים וגברים ש"שברו את הלופ" ויצרו לעצמם חיים אחרים בגואטמלה. 

ההרצאות שלי:

הרצאת חיים מקיימים

הרצאת "חיים מקיימים"

  • מדוע המהפכה החקלאית גרמה לנו להרגיש עליונים על צמחים ובעלי חיים?
  • למה חברות פרה מודרניות "מחוברות" יותר לטבע?
  • האם עלינו להצדיק את קיומנו על ידי תרומה למשק?
  • מה הקשר בין אתגרי החיים המודרניים לבין משבר האקלים?

 

התרגלנו לחשוב על משבר האקלים כנפרד ממשברים אנושיים אחרים שמולם אנו עומדים, אבל האמת היא שהם כולם שלובים זה בזה. הזיהום במערכת האקולוגית קשור באופן הדוק לעלייה בסובלים מחרדה ומתחושת בדידות במערב. קיימות אמיתית דורשת הרבה יותר משימוש בבקבוק רב פעמי. היא דורשת שינוי תודעתי קולקטיבי.

אחרי 200 שנים בהן האנושות הפרידה את עצמה באופן מוחלט מכל מה שאיננו אנושי בטבע, גישת חיים מקיימים מבקשת לחזור ולתפוס את עצמנו כחלק ממנו.

הרצאת "מחלות נזילות"

  • מה אם בוקר אחד ניקח כמה מזוודות ונעבור לגואטמלה? או אולי לפנמה או תאילנד
  • האם שם נהיה בריאים יותר?
  • האם אפשר לברוח מתחלואות החיים המודרניות? מהלחץ, החרדה, שעות העבודה המאוחרות והאשמה הבלתי פוסקת שאנחנו לא מספיק יעילים?

 

ההרצאה "מחלות נזילות" מבוססת על מחקר אנתרופולוגי שערכתי בגואטמלה עם אנשים שעשו רילוקיישן, היגרו מישראל, ארה"ב ואירופה, עזבו חיים נוחים, רכב צמוד ומשכורת קבועה ויצרו לעצמם חיים חדשים בכפר צונונה על גדות אגם אטיטלן.

בהרצאה אחשוף סיפורי חיים מרגשים וממצאים שאספתי לאורך המחקר ואשתף בתובנות שיכולות לעזור גם לנו, כמי שממשיכים לגור בין ארבע קירות עם מזגן לחיות חיים מחוברים יותר לטבע ולעצמנו.

עבדו איתי וישמחו להמליץ:

רואים אותי בעין טובה:

יצירת קשר

רוצה לקבל ממני מכתבים?

הניוזלטר שלי מרכז תובנות, המלצות ומחשבות מקיימות
זאת הדרך שלי לשמור על קשר אישי יותר ולהנגיש ידע יותר מעמיק ומורכב.

לחיים מקיימים, רותם.